wz
Vybrané

postheadericon Co může Lotyšsko nabídnout

Nejvhodnější doba pro návštěvu země

Lotyšsko lze navštěvovat celoročně. Na jaře je vhodná doba pro ty, kteří se chtějí věnovat vodní turistice, protože řeky mají hodně vody a rychlejší tok. V létě je příjemné počasí. Na konci léta a na podzim je houbařská sezóna a krásně zbarvená příroda. V zimě se lze věnovat běžeckému lyžování, v Érgli, Siguldě a Valmieře jsou podmínky pro sjezdové lyžování, v Siguldě je možno si v zimě vyzkoušet jízdu na bobu. Ve srovnání s naší republikou jsou v létě dny delší a v zimě kratší. V kterékoliv době je nutno počítat s tím, že zde více prší, resp. sněží než u nás.

Turistické oblasti

Z hlediska turistického ruchu se Lotyšsko nejčastěji rozděluje do následujících turistických oblastí: hlavní město Riga, Horní Kurzemsko, Dolní Kurzemkso, Zemgalsko, Via Baltica, Severní Vidzemsko, okolí řeky Daugavy, Maliena, Latgalsko.

Hlavní město Riga nabízí množství historických a kulturních památek, možnosti kulturního vyžití i odpočinek v parcích a okolo řeky Daugavy. Je nejnavštěvovanějším místem v Lotyšsku.

Severní Kurzemsko zaujímá oblast na severozápad od Rigy, omývanou ze tří stran Baltským mořem. Nenabízí velká města kromě přístavu Ventspils a menšího vnitrozemského Talsi. Místo nich zde najdeme pěkná malá městečka a rybářské vesnice na břehu moře. Na mysu Kolka v severní části je přírodní rezervace Slétere s mnoha druhy lesů, močály a mnoha tisíci ptáky. Žije zde i nejmenší lotyšská národnostní menšina Livů. Oblastí protéká řeka Abava vhodná pro sjíždění na kanoích, s “vodopádem” Abavas rumba, vysokým sice jen 1,1 m, pro Lotyšsko však významným přírodním úkazem. Podél řeky leží městečka s bohatou historií a památkami. Největší město Ventspils je významným lotyšským přístavem.

Jižní Kurzemsko leží jižně od Horního Kurzemska po hranici s Litvou. Největšími městy jsou přístav Liepája, Kuldíga na řece Ventě a Saldus. Tato oblast je zajímavá především etnograficky; stále živé tradice lidových písní, národních krojů a zvyků. Je zde také nejpříjemnější počasí, nejpozději nastává podzim a vlivem Baltského moře je zde nejkratší zima. Část pobřeží není ještě zpřístupněná, protože tu bylo vojenské pásmo. Nejhezčí přístupná část pobřeží je mezi Pávilostou a Júrkalne. Jižně od Pávilosty je rezervace Gríňi. Všude na pobřeží jsou duny, lesy, jezera a možnosti k táboření.

Zemgalsko leží uprostřed Lotyšska, patří sem přímořská oblast kolem Júrmaly a města Tukums, Dobele a Jelgava. Oblast je rovinatá a ovocnářsky využívána. Protéká jí nejklidnější řeka země Lielupe s několika přítoky.

Oblast Via Baltica začíná na hranici s Litvou a zabírá okolí mezinárodní silnice, která spojuje střední Evropu se Skandivávií. V jižní části najdeme historické památky, v severní je oblast kolem Baltského moře využívaná k rekreaci. Významnými městy s mnoha památkami jsou od jihu Bauska, Ogre, Limbaži, Saulkrasti a Salacgríva. Nejvýznamnějšími památkami v oblasti jsou hrad Bauska a zámek Rundále v jižní části oblasti.

Severní Vidzemsko; největšími městy jsou Valmiera, Valka, Césis, Smiltene a Sigulda. Oblast byla už v 19. století rekreačním zázemím Rigy. Její velkou část zaujímá národní park Gauja, v němž se kromě přírodních krás vyskytuje mnoho kulturně-historických památek – hrady, kostely, stará města. V národním parku si lze prohlédnout, kromě písčitých břehů Gauji a jeskyní, také zvířata. V Siguldě jsou podmínky pro sjezdové lyžování a jedna z mála bobových drah na světě; v provozu v zimě i v létě (kolečkové boby).

Okolí řeky Daugavy je částí Vidzeme i Séliji. Daugava je největší řekou Lotyšska a na ní a jejích přítocích vzniklo mnoho zajímavých sídel. Řeka ovlivňovala po staletí vývoj této oblasti a její vliv přetrvává dodnes. Na vysočině leží nejvyšší hora Lotyšska Gaiziňš (311,5 m), leží zde přírodní rezervace Teiču a Krustkalna, jsou tu podmínky pro pěší a lyžařskou turistiku a v Madoně i pro sjezdové lyžování. Největšími městy oblasti jsou Madona, Jékabpils, Aizkraukle, Koknese, Plaviňas a Skríveri.

Maliena na SV země je nejklidnější ze všech oblastí, významná přírodními krásami, je zde několik přírodních chráněných území. Také lidé jsou tu tišší a mírnější než jinde. Největší města v oblasti jsou Alúksne, Balvi a Gulbene.

Latgalsko je často nazýváno zemí modrých jezer, obklopených kopci. Je tu nejhlubší jezero v Lotyšsku Drídzis (65 m). Mnoho jezer je využíváno ke koupání a rekreaci. Oblast je již dlouhou dobu centrem katolicismu. Největší města jsou Daugavpils, Pézekne a Preili.

Další sportovní a turistické možnosti

Pěší turistika

Nejvhodnější oblasti pro pěší turistiku jsou v národním parku Gauja a v dalších chráněných územích. Zajímavé jsou také trasy po pobřeží Baltského moře. Dalším výhodným východiskem je Madona (100 km východně od Rigy).

Cyklistika

Cyklistiku lze provozovat po celé zemi. Mimo hlavní trasy není velký provoz, krajina je rovinatá a vzhledem k nevelkým vzdálenostem mezi jednotlivými zajímavostmi je to jeden z nejvhodnějších způsobů poznávání země. Bližší informace o cyklistických možnostech a akcích v Lotyšsku a v Pobaltí lze získat v turistickém cyklistickém centru v Rize, ulice Kalnciema 28/30, tel.: +371-2-614775.

Vodní sporty

Jachting na mořském pobřeží i na velkých jezerech. Na pobřeží Baltského moře je mnoho jachetních přístavů: Pávilosta, Roja, Mérsrags, Lielupe, Andrejosta v Rize, Skulte a Salacgríva. V Rižském zálivu je několik míst s podmínkami pro plachtění.

Lotyšské řeky jsou vhodné pro vodní turistiku zejména na jaře; v dubnu a v květnu je více vody a není tolik komárů. Nelze tu najít divokou vodu, řeky jsou klidné. Kladem je nádherná příroda v jejich okolí, písčité břehy porostlé lesy, množství nejrůznějších ptáků (čápi, břehule a další), kteří vás po cestě doprovázejí, bobři, které spíš tušíte podle ohryzaných stromů a zbytků jejich staveb, a nádherné vodní rostliny.Lidé kolem řek jsou prostí a velmi přívětiví, lze tábořit volně nebo na částečně upravených tábořištích. Na základě dobrých zkušeností doporučujeme řeku Abavu v severozápadní části země, vhodná trasa je z Kuldígy k ústí do Venty (lze sjet pohodlně asi za 3 až 4 dny), a řeku Gauju, po které se jmenuje národní park. Na trase dlouhé cca 90 km od Vitoji po Murjáňi je 19 tábořišť, plavbu lze zpestřit návštěvou historických měst na březích řeky Gauji. Sjezd lze začít a zakončit v kterékoli části trasy. Další řeky vhodné pro vodní turistiku s dobrými možnostmi táboření jsou Amata, Ogre a Salaca.

Zimní sporty

Nejlepší možnosti k provozování zimních sportů nabízí vysočiny ve Vidzemsku, zejména v okolí Siguldy a Gaiziňš, kde jsou kromě běžeckých tratí i sjezdovky. V Siguldě je navíc bobová dráha přístupná i turistům (viz Turistické zajímavosti; Sigulda).

Lov, rybolov a ornitologie

Lov a rybolov jsou populárními druhy trávení volného času místních obyvatel a turistů. Lovecká sezóna začíná obvykle začátkem května a končí 31. ledna. Informace o možnostech lovu pro cizince podá státní kancelář v Rize, ulice Janvára 15, tel.: +371-7-227057.

Dobré podmínky pro rybolov jsou v četných řekách a jezerech a také v Baltském moři. Je možno si na místě zapůjčit rybářskou loď. Podmínky pro rybolov cizinců je možno získat v informačních kancelářích. Nejčastěji lovenými sladkovodními rybami jsou okoun, štika, bělice, lín, kapr, v moři se loví hlavně lososi, platýsi, úhoři, tresky a sleďi.

Lotyšsko je také oblíbeným místem pro ornitology, kteří zde nacházejí mnoho rozličných druhů ptactva a výborné podmínky pro jejich pozorování v přirozeném prostředí.

Leave a Reply

Lotyšská republika

Lotyšsko se znovu osamostatnilo od Sovětského svazu v roce 1991. Nachází se na pobřeží Baltského moře jako rovinatá země s velkými lesy, které zásobují stavebnictví a papírenský průmysl dřevem. Jeho příroda je bohatá na volně žijící druhy zvěře. Lotyšsko vyrábí i spotřební zboží, textilní výrobky a stroje. Země přitahuje turisty z celé Evropy.

Z etnického hlediska tvoří obyvatelstvo na 59% Lotyši a 29% Rusové, přičemž více než třetina lidí žije v hlavním městě Riga. Riga, založená v roce 1201, je s počtem obyvatel 730 000 největším městem všech tří baltských států. Její Socha svobody je díky své výšce 43 metrů jedním z nejvyšších monumentů v Evropě.