wz
Vybrané

postheadericon Festivaly, události a svátky

Svátky a prázdniny

1. leden Nový rok
10. dubna Bílý pátek
12. dubna Velikonoce
1. května Svátek práce
2. neděle v květnu Den matek
23. června Lîgo den
24. června Svatý Jan, oslava letního slunovratu
18. listopadu Den vyhlášení Lotyšské republiky
25., 26. prosince Vánoce, oslava zimního slunovratu
31. prosince Silvestr

Vzpomínkové dny

25. března Vzpomínkový den obětem komunistického teroru
4. května Den nezávislosti a vyhlášení Lotyšské Republiky
8. května Vzpomínkový den obětem 2. světové války
14. června Vzpomínkový den obětem komunistického teroru
4. července Vzpomínkový den obětem židovské genocidy
11. listopadu Den Lâčpleša

festival Festivaly, události a svátkyPísničkový festival původních obyvatel

se poprvé konal v roce 1873 a od té doby se z něj stala největší kalendářní událost. Koná se každých pět let a vyvrcholením je gigantické sborové zpívaní v rodné lotyvštině v obrovském amfiteátru v hlavním městě. Poslední ročník se konal v roce 1998.

Oslava letního slunovratu

začíná 23 června, kdy se většina lidí přesune na venkov, aby zde, mezi jezery a borovicovými lesy, oslavili tento pohanský svátek. Připravují se speciální piva, sýry a koláče, dělají věnce z trávy a každý dům je ověšen květinami, aby ochránil rodinu před zlými duchy. Mladí lidé vycházejí do lesa, aby zde hledali kapradí, která, podle pověry, vykvéta právě v tento den. Tomu, kdo jí objeví přinese lásku a štěstí … Protože se tento svátek nazývá také den svatého Jana, všem mužům jménem Janis je prokazována zvláštní úcta a na hlavě nosí věnec z dubových ratolestí.

První víkend v červnu se v Rize koná velký veletrh umění a řemesel. V polovině června se také každoročně koná v jedné z pobaltských republik mezinárodní folklórní festival. Tato tradice trvá již od roku 1987. V roce 2000 se tento festival bude konat opět v Rize.

Z dalších hudebních festivalů bychom mohli jmenovat mezinárodní varhanní festival konající se v červnu v Rize, festival operní muziky konající se v Siguldě, festival starobylé muziky konající se v hradu Bauska a Liepajas Dzintar – rockový festival konající se v Liepaji v půlce srpna.

Velký katolický svátek den Nanebevstoupení Páně se koná 14. až 16. srpna v Agloně.

Leave a Reply

Lotyšská republika

Lotyšsko se znovu osamostatnilo od Sovětského svazu v roce 1991. Nachází se na pobřeží Baltského moře jako rovinatá země s velkými lesy, které zásobují stavebnictví a papírenský průmysl dřevem. Jeho příroda je bohatá na volně žijící druhy zvěře. Lotyšsko vyrábí i spotřební zboží, textilní výrobky a stroje. Země přitahuje turisty z celé Evropy.

Z etnického hlediska tvoří obyvatelstvo na 59% Lotyši a 29% Rusové, přičemž více než třetina lidí žije v hlavním městě Riga. Riga, založená v roce 1201, je s počtem obyvatel 730 000 největším městem všech tří baltských států. Její Socha svobody je díky své výšce 43 metrů jedním z nejvyšších monumentů v Evropě.