wz
Vybrané

postheadericon Státní symboly

Vlajka Lotyšska

Vlajka má tři vodorovné pruhy v poměru 2:1:2. Spodní a horní pruh jsou karmínově červené, prostřední je bílý. Státní znak je členitý, lev a mytologické zvíře (lev s orlí halvou a křídly) drží pavézu, v jejíž spodní části jsou stejná zvířata, jen pravé má navíc v ruce meč, v horní části je vycházející slunce a nad pavézou jsou tři hvězdy znazorňující 3 historické lotyšké země (Kurzemsko, Vidzemsko a Latgalsko). Státní hymnou je píseň Bože, žehnej Lotyšsku (Dievs, svetí Latviju), kterou složil v r. 1873 Baumaňu Kárlis.

lotysska vlajka Státní symbolylotyssky statni znak Státní symboly

Leave a Reply

Lotyšská republika

Lotyšsko se znovu osamostatnilo od Sovětského svazu v roce 1991. Nachází se na pobřeží Baltského moře jako rovinatá země s velkými lesy, které zásobují stavebnictví a papírenský průmysl dřevem. Jeho příroda je bohatá na volně žijící druhy zvěře. Lotyšsko vyrábí i spotřební zboží, textilní výrobky a stroje. Země přitahuje turisty z celé Evropy.

Z etnického hlediska tvoří obyvatelstvo na 59% Lotyši a 29% Rusové, přičemž více než třetina lidí žije v hlavním městě Riga. Riga, založená v roce 1201, je s počtem obyvatel 730 000 největším městem všech tří baltských států. Její Socha svobody je díky své výšce 43 metrů jedním z nejvyšších monumentů v Evropě.