wz
Vybrané

postheadericon Zeměpis

Pobaltí

Lotyšsko je “prostřední dítě”, jak polohou tak rozlohou, pobaltské rodiny. Leží na 55o40´-58o00´severní šířky a 20o57´-58o15´ východní délky. Tento stát v severovýchodní evropě je ohraničen Estonskem (339 km) na severu a Baltským mořem ze západu. Na severu se jí také dotýká Rižský záliv. Z jihu hraničí s Ruskem (217 km) a na jihu s Běloruskem (141 km) a Litvou (453 km). Celkově zaujímá rozlohu 64.589 km2.

Povrch

jazero lubans ZeměpisPovrch tvoří množství jezer (největší jezero Lubäns – 82 km2, nejhlubší jezero Dridzis – 65 m), pramenů, rašelinišť a mokřadů, což je zbytek činnosti ledovce, který se zde v minulosti rozkládal. Pobřeží v délce 547 km je relativně málo členité s mnoha písečnými plážemi. Hlavní řekou je Dougava (1020 km, v Lotyšsku 367 km), která pramení v Rusku. Na této řece jsou hlavní hydroelektrárny. Mimo ní je zde cca 12 000 toků, ale jen 17 z nich je delších než 100 km. Ve vnitrozemí směrem na východ přechází roviny v mírně kopcovitou zalesněnou krajinu. Nejvyšším místem Lotyšska je Vidzemská vysočina (Vidzeme Upland), kde se nachází nejvyšší bod Gaizina kalns, který dosahuje “závratné” výšky 311 metrů. Nejnižším bodem je hladina Baltského moře (0 m n. m.)

Podnebí

Podnebí je oceánské, mírných šířek s narůstající kontinentalitou směrem na východ. V Lotyšsku teploty v zimě (od začátku listopadu do dubnového tání) málokdy překročí 4oC a slunce svítí pouze několik hodin denně. Sněhová pokrývka zde vydrží cca 3 měsíce ročně. Po zbytek roku se teplota pohybuje v rozsahu 14 až 22 oC. Mezi nejteplejší měsíce patří červenec a srpen, kdy denní teploty překračují 25 oC. Často se ale stává, že právě v těchto měsících jsou v Lotyšsku vytrvalé srážky.

Životní prostředí

Lotyšsko má velmi zachovalé přírodní bohatství. Cca 40 % Lotyšska je zalesněna a běžnými lesními zvířaty jsou divocí kanci, vlci (800), hnědí medvědi, rysové (500) ale i losi (8.700). Důvodem těchto dobrých podmínek pro zvířata je jednak vysoká zalesněnost, ale i způsob místního zemědělství, které není tak intenzivní jako v západní Evropě. Z vodních savců bychom mohli jmenovat tuleně, kteří se sdružují při pobřeží, vydry (4.000) a bobry (50.000), kteří si stavějí svoje hráze ve vnitrozemských vodách. Lotyšsko je také domovem bílého čápa. Žije tu až 6500 páru, což je šestkrát více než v celé západní Evropě. Příroda je ochraňována v Národním parku Gauja a NP Kemeri, 5 přírodních rezervacích, 11 krajinných parků a 189 chráněnými plochami.

narodni park Gauja ZeměpisNárodní park Gauja

byl založen k ochraně jedinečného údolí řeky Gauji na severovýchodě země. Vyhlášen byl v roce 1973 na rozloze 90.000 ha. Je jedním z největších v pobaltí. Park je využíván k rekreaci. Může nabídnout úžasnou scenérii, vyznačené cesty, hrady a “wildlife” centrum.

Leave a Reply

Lotyšská republika

Lotyšsko se znovu osamostatnilo od Sovětského svazu v roce 1991. Nachází se na pobřeží Baltského moře jako rovinatá země s velkými lesy, které zásobují stavebnictví a papírenský průmysl dřevem. Jeho příroda je bohatá na volně žijící druhy zvěře. Lotyšsko vyrábí i spotřební zboží, textilní výrobky a stroje. Země přitahuje turisty z celé Evropy.

Z etnického hlediska tvoří obyvatelstvo na 59% Lotyši a 29% Rusové, přičemž více než třetina lidí žije v hlavním městě Riga. Riga, založená v roce 1201, je s počtem obyvatel 730 000 největším městem všech tří baltských států. Její Socha svobody je díky své výšce 43 metrů jedním z nejvyšších monumentů v Evropě.